Calorietabel – Overzicht hoeveelheid calorieën van alle voedingsmiddelen

Hierbij een zeer uitgebreide lijst van alle veelvoorkomende voedingsmiddelen met de energie vermeld in calorieën en joules. Daarnaast geven we ook de macronutriënten water, eiwitten, koolhydraten, suikers en vetten weer, zodat je kunt zien uit welke macrogroep de meeste calorieën afkomstig zijn.

Per 100 g / mlkcalKjWater (g)Eiwit (g)Koolhydraten (g)Suiker (g)Vet (g)
Aalbes5121382,91,17,960,1
Aardappelen88371772190,1
Aardbeien3615489,30,86,55,40,4
Aardpeer81343802,517,5
Abrikozen6025283,21,411,57,70,4
Amandel6092548621,710,43,152
Ananas6125683,40,513,512,40,2
Andijvie177195,31,31,20,4
Ansjovis10242876,620,12,3
Appel5429984,30,41211,8
Arachideolie87936820,599,5
Artisjok492088229,59,4
Asperges19829413
Aubergine20849313
Avocado18879070,42,61,41,419,5
Baars8234479,718,50,8
Bacon3731564471834
Banaan8636376,81,218,818,20,2
Biefstuk12753471,722,93,5
Bier (pilsener)42175930,530,3
Bieten381598926
Blauwe bessen522190,614,5140,2
Bleekselderij14609212
Bloedworst374156746,815,2334
Bloemkool2510691,81,92,90,2
Boekweit358150310,610,472,42,21,7
Boerenkool4619386440,2
Bonen (bruin)11046263,77,618,10,7
Bosbessen7531677,10,614,5140,2
Boter3431437582,81,21,137
Bramen5824383,11,28,56,81
Brie338141848,522,524,8
Broccoli2711292,12,90,80,7
Brood (volkoren)23499038,811,1391,92,3
Cacao41117209,919,810,82,221,7
Camembert 45+282118254,72522,8
Cashewnoten591247742122,546,5
Cassave14159162,91320,2
Champignons167193,52,70,30,20,5
Chiazaad44318258,816,57,730,7
Chinese kool208492,91,21,80,3
Citroen3615189,40,56,530,4
Courgette2711591,61,84,54,5
Cranberries (vers)24104910,543,5
Dadels15263858,82,23329
Doperwten6426980,44,58,91,8
Druiven (vers)7531680,20,616,813,3
Druivenpitolie879368199,5
Ei (gebakken)23598664,513,5120
Ei (gekookt)15866473,412,91,50,18,8
Eikenbladsla114794,21,3110,2
Feta252105762,114,21,221,5
Forel1265267618,45,8
Frambozen68286761,214,314,10,5
Garnalen9138478,618,51,9
Gehakt (rund)20987864,519,10,814,6
Gehakt (varken)20887265,218,82214
Geitenkaas (zacht)264110558,314,2421,5
Gerst333139611,41159,51,52,1
Gierst327137021,310,6604
Granaatappel8536077,3117,5120,7
Grapefruit4519187,20,69,57,50,2
Ham2018456421,51112,5
Haring21690664180,516
Haver374156712,212,661,51,27,1
Hazelnoot66727944,214,210,68,562,5
Hennepzaad60025106033,27,41,546,8
Hennepzaadolie820345292
Hom en kuit14359967,722,31,56,42
IJsbergsla114895,71,20,90,1
Inktvis8033881,116,21,7
Kaas 48+ (jong)370153440,622,729,9
Kaas 48+ (oud)414171931,824,630,5
Kabeljauw7230481,916,40,7
Kaki7832779,50,518,518,3
Kalkoen14159271,221,86
Kapucijners10443870,96,5141
Karnemelk30128912,54,54,50,5
Kastanjes18878951,54356,52
Kaviaar273114653,92419
Kefir6326286,73,34,53,5
Kelp8636278,37,510,51,2
Kersen5422884,90,51211,50,1
Kidneyboon12652867,77,821,51,30,5
Kikkererwt15565261,57,522
Kip16569469,819,39,9
Kiwi4820586,8110,37,50,8
Knoflook14058963,9628220,1
Koffie98,9
Kokosnoot41017193743140
Kokosolie87836770,20,899
Komkommer146295,10,62,21,80,2
Koolraap2410290,3153,20,2
Koolrabi2912290,524
Koolvis803338017,21,5
Koolzaadolie8753663199
Kousenband4218087,737
Krab85354771711,4
Kreeft8234581162
Kropsla135296,11,40,30,4
Kruisbessen3615390187,8
Kwark (halfvol)10042179,112334,5
Kwark (vol)13054478,87,84,33,79,1
Lever (rund)12351972,720,723,6
Lever (varken)13255570,922,2223,9
Lever(kip)13255471,322,514,2
Lijnzaad48620362013,532,5
Lijnzaadolie88236930,299,8
Limoen32135930,521,92,5
Linzen (droog)309129516,22144,61,21,5
Lupine371155410,436,240,339,7
Lychee8134278,60,91816,80,3
Macadamia78532391,67,813,476,1
Mais354148411,39,265,51,54
Makreel334144150,31830,7
Mango6125983,31,112,812,20,3
Margarine711297718180
Melk (vol)6226187,63,74,34,33,4
Meloen (galia)3414290,10,976,50,3
Meloen (water)3715989,30,67,87,50,2
Mosselen12552770,717,273,1
Mozzarella246102956,9204,616,5
Nectarine3615489,217,57
Nieren (rund)8636380172
Oesters7029483,8103,41,8
Oesterzwammen2912189,8310,50,4
Okra4218083,82,282,50,2
Olijfolie88336940,299,8
Olijven13657179,41,40,213,8
Paksoi93896,210,8
Paling20083868,514,516
Palmolie874365998,8
Pangasius7431383,714,91,6
Papaja4519187,20,69,97,50,1
Paprika2610991,514,53,5
Paranoot60125158419,510,26,451,5
Passievrucht12050666,22,322,3120,7
Pastinaak89373751,5170,5
Pecannoot71730064,58,59,572
Peer5422984,40,51110,50,3
Peper (zwart/wit)309129415,611,3502,6
Perziken3916287,50,88,78,20,1
Peterselie301258741
Peulen4719786,32,57,50,2
Pijnboompitten63526592,42413,50,152,5
Pinda62326122,82611,23,149,1
Pistache60125158419,510,26,451,5
Pompoen3615389,71,172,40,3
Pompoenpitten57423775,830,32,747,2
Postelein177396,61,21,51
Prei3012990,41,8430,3
Pruimen5623584,50,617,60,2
Quinoa39216458,516,263,91,56,9
Raapstelen2510691,91,53,42,70,2
Rabarber146294,40,521,70,1
Radijs187694,10,032,520,2
Reuzel88236930,299,8
Rijst (wit)355148911,5778,50,20,7
Rijst (zilvervlies)316151510,37,5752,52,2
Rijstolie830347392
Rode kool2611291,31,53,530,2
Rode sla (Radicchio)1876961,32,30,2
Rogge22092243,76,741,521,6
Rucola239891,81,310,80,2
Salami375155446,519,50,133
Sardienen11548575,419,44,2
Savooiekool30129892,543,50,5
Schorseneren9037873,83,318,5180,2
Sesamolie8833694100
Sesamzaad581243611,120,9653,5
Shiitake19280512,12,46,70,5
Sinaasappel4418685,219,58,30,2
Snijbiet239890,51,83,530,2
Soja42817969,521,529,56,511,2
Sojaolie882369099,9
Spelt35614907912,265,82,6
Sperziebonen3615285,92,462,40,3
Spinazie156393,62,50,60,40,6
Spitskool3314189,23440,6
Spruitjes3715585,53,84,240,5
Tamarinde301127731,437238,80,6
Tarwe329138114,512,459,512
Teff358150211,49,6731,842,4
Tempeh15163669,2125,50,38,3
Thee (groen)100
Thee (zwart)100
Tijgernoten (chufa)45619004,14,149,715,526,8
Tilapia11448176,317,92,7
Tomaten198193,912,92,90,3
Tong7933281,9152,1
Tonijn9640276,521,51
Tuinboon3616382,75,34,50,6
Ui36151891,26,16,10,2
Veldsla208594230,2
Venkel401719027
Vijgen6426982,31,413130,2
Walnoot675282721612,11262,5
Walnotenolie879368299,5
Water100
Waterkers208493,61,6220,3
Wijn (rood)8234188,40,233
Wijn (wit)6727686,10,10,6
Witlof135895,11,31,10,2
Witte kool27117911,53,83,60,2
Wortel3314089,215,24,90,2
Yoghurt (halfvol)4920788,73,55,24,71,6
Yoghurt (vol)6527186,23,84,543,5
Zalm22092463,120,215,7
Zeekraal45188873,19,10,60,7
Zoete bataat9640274,11,3213
Zonnebloemolie881369299,8
Zonnebloempitten6292634420,710,553
Zuurkool12519621
Zwarte bessen4720085,61,28,570,2

Bron: Nevo, USDA, Pubmed, CNF

 

Wat is een calorie of joule?
Een calorie is de hoeveelheid energie die nodig is om 1 gram water met één graad Celsius te verwarmen. Omdat dit erg weinig is, rekenen we meestal in kilocalorie, afgekort kcal. Eigenlijk is deze eenheid verouderd. Tegenwoordig drukken we energie uit in joules. Een joule is de energie die nodig is om een object te verplaatsen met een kracht van 1 newton over een afstand van 1 meter. Je kunt deze waarden gemakkelijk omrekenen, want 1 calorie staat gelijk aan 4,1868 joules.

Zijn calorieën allesbepalend?
Wie meer calorieën binnenkrijgt dan verbrandt, wordt dikker. Daarover bestaat geen twijfel. Toch kunnen mensen door diëten op termijn juist dikker worden. Een crashdieet waarbij de hoeveelheid calorieën sterk wordt beperkt kan op termijn het metabolisme verlagen, zelfs maanden na het dieet (1, 2). Dit kan voor gewichtstoename zorgen. Op dieet zijn is meestal niet leuk en een kwestie van volhouden. Daarom is het raadzamer om een gezonde levensstijl te ontwikkelen die in balans is, waarbij er ruimte is om af en toe iets te eten dat minder gezond is. Een andere reden waarom calorieën niet allesbepalend zijn, is dat vezels en vetten de maaglediging vertragen, waardoor iemand langer verzadigd is en minder snel neigt naar tussendoortjes. Ook eiwitten kunnen zorgen voor de aanmaak van extra verzadigingshormonen. Hormonen zoals leptine, CCK (Cholecystokinine) en PYY (peptide YY) kunnen het hongergevoel remmen en zorgen daarmee voor een verzadigingsgevoel. Stel je maar eens voor wat er gebeurt als je 100 kcal tot je neemt via cola of een ei. Het ei zal waarschijnlijk meer verzadigen dan de cola. Een recent Nederland onderzoek bevestigde deze stelling (bron). Midas Dekker is van de oude stempel en denkt hier nog altijd anders over:

De verhouding van macronutriënten in energieprocenten
De verhouding tussen de macronutriënten wordt uitgedrukt in procenten van de energie-inname. Het reguliere advies is om 30% van de energie uit vetten te halen, 20% uit eiwitten en 50% uit koolhydraten. Er kunnen grote individuele verschillen zijn, al naar gelang de leeftijd, levensstijl, geslacht en genetische aanleg. Een sporter of iemand met een zeer actieve baan heeft meer koolhydraten nodig dan iemand met een zittend beroep zoals een kantoorbaan.

ADH macronnutriënten:

kCal2000per dag
kJoule8400per dag
Vet25-35% kcal / d
Eiwit10-35% kcal / d
Koolhydraten40-70% kcal / d
Vezels35g
Eiwit56g
Koolhydraten260g
Vetten70g
Water2liter

1. Barrows K, Snook JT. Effect of a high-protein, very-low-calorie diet on resting metabolism, thyroid hormones, and energy expenditure of obese middle-aged women. The American journal of clinical nutrition. 1987; 45(2):391-8.

2. Redman LM, Heilbronn LK, Martin CK. Metabolic and behavioral compensations in response to caloric restriction: implications for the maintenance of weight loss. PloS one. 2009; 4(2):e4377.