Hoofdpagina » Nieuws » Voedingsvezels verlagen sterfterisico aanzienlijk

Voedingsvezels verlagen sterfterisico aanzienlijk

Een recent onderzoek toont aan dat het eten van veel vezels het risico op vroegtijdig overlijden kan verkleinen. Wetenschappers analyseerden de gegevens van meer dan 1,6 miljoen mensen die jarenlang gevolgd werden. Ze keken of mensen met een hoge inname van vezels minder kans hadden om te sterven aan alle oorzaken, hart- en vaatziekten of kanker.

De resultaten waren duidelijk: een vezelrijk dieet gaat samen met een lager risico op sterfte. Vergeleken met mensen die weinig vezels aten, hadden degenen met de hoogste inname 17% minder kans om vroegtijdig te sterven, 21% minder kans op overlijden door hart- en vaatziekten en 15% minder kans op sterfte door kanker.

Bovendien toonden de onderzoekers aan dat elke 10 gram extra vezels per dag het risico op vroegtijdig overlijden met 15% verlaagde. Ook het risico op hartziekten en kanker daalde met elke 10 gram extra vezels.

Wat kun je doen om meer vezels te eten? Vervang witte pasta en rijst door volkoren varianten. Eet volkoren of bruinbrood in plaats van witbrood. Voeg bonen, linzen of kikkererwten toe aan een maaltijd. Kies voor groente en fruit als tussendoortje. En vergeet de schil niet, daar zitten ook veel vezels in!

Als je gezond oud wilt worden, is een vezelrijke voeding dus van groot belang. Producten als volkorenbrood, groenten, fruit, noten en peulvruchten zijn een goede bron van vezels. Probeer elke dag voldoende van deze gezonde voedingsmiddelen op het menu te zetten (bron: Examine.com).

Hoeveel weet jij over gezondheid? Doe de kennistest over voeding in 30 vragen!
Juglen Zwaan

Juglen Zwaan

Juglen Zwaan (1982) is spreker en schrijver over voeding en gezondheid. Hij is een gepassioneerde voedingskundige met een onbedwingbare honger naar nieuwe inzichten. Hij schreef de boeken De supplementenwijzer, De voedingswijzer, De receptenwijzer en De voedingswaardewijzer. Juglen maakt al meer dan 12 jaar deel uit van het radioprogramma gezondheidsnieuws en was vaste gast in het tv-programma ‘Wat eten we’ op de landelijke televisie. Hij studeerde Voeding & Gezondheid aan de Open Universiteit en Nutrition Science aan Stanford. Hij onderzoekt kritisch en combineert moderne wetenschap met eeuwenoude kennis. Hij hangt geen enkel voedingsgeloof aan, maar combineert vele visies. Als je meer wilt weten over de achtergrond van aHealthylife, zie dan Over ons voor meer informatie.