De voedingswaarde van camembert

Voedingswaardetabel van camembert per 100 gram:

Per 100 gCamembert 45+ADH*Camembert 30+ADH*
kcal30615,30%22311,15%
Kj127115,13%92911,06%
Water (g)53,42,67%582,90%
Eiwit (g)2544,64%2442,86%
Koolhydraten (g)00,00%00,00%
Suiker (g)
Vet (g)22,832,57%1420,00%
Verzadigd (g)14,99,1
E.O.V. (g)53,1
M.O.V. (g)0,60,4
Omega 6 (g)0,40,2
Omega 3 (g)0,20,1
Cholesterol (mg)9038
Vezels (g)0,00%0,00%
A (mg)0,19822,00%0,14716,33%
B1 (mg)0,054,55%0,054,55%
B2 (mg)0,640,00%0,6744,67%
B3 (mg)1,16,88%1,27,50%
B5 (mg)0,00%0,00%
B6 (mg)0,2516,67%0,2818,67%
B11 / Foliumzuur  (ug)8027%8027%
B12 (ug)1,139,29%1,139,29%
C (mg)00,00%11,33%
D (ug)0,11,00%0,11,00%
E (mg)0,77,00%0,44,00%
Vitamine K (ug)21,67%10,83%
Natrium (mg)79079,00%90090,00%
Kalium (mg)1103,14%1203,43%
Calcium (mg)60060,00%60060,00%
Fosfor (mg)30037,50%54067,50%
IJzer (mg)0,22,50%0,22,50%
Jodium (ug)2013,33%2013,33%
Magnesium (mg)206,67%206,67%
Koper (mg)0,077,78%0,077,78%
Selenium (ug)712,73%916,36%
Zink (mg)320,00%320,00%

Bron: Nevo, USDA, Pubmed, CNF
* Aanbevolen dagelijkse hoeveelheid

Over camembert
Camembert is een bekende Franse kaassoort die in Nederland vrij algemeen is en veel wordt gegeten. Wij kennen de kaas vooral als lekkernij bij een borrelplank of als (warm) onderdeel van een (voor)gerecht. Camembert dankt zijn naam aan het plaatsje waar het vandaan komt in de streek Normandië.

Soort
Camembert is een witte schimmelkaas, gemaakt van koemelk. Dit betekent dat in het productieproces gewerkt wordt met schimmelsporten om de typische smaak en structuur te verkrijgen. Daarnaast zorgt het ervoor dat de kaas langer houdbaar is en andere schimmels buiten de deur houdt. Bij witte kaassoorten gaat het om de Penicillium Candidum (Camemberti). Witschimmelkazen zijn zachter van smaak dan de blauwschimmelvarianten. Typisch aan de camembert is dat het een vaste afmeting heeft. Een traditionele camembert is 250 gram, 3 cm hoog en heeft een diameter van 11 cm.  Het heeft een zachte binnenkant, welke op kamertemperatuur vloeibaar wordt.

Productie
Echte camembert wordt gemaakt van rauwe melk die slechts op lage temperatuur wordt verwarmd. Hier worden bacteriën en stremsel aan toegevoegd waardoor de kaas kan stollen. De dag erna wordt de schimmel toegevoegd. Deze wordt met wat zout over de kazen gestrooid. De schimmel heeft het zout nodig om tot ontwikkeling te komen. Het laagje wat hieruit ontstaat, is typisch aan de camembert en wordt ook wel ‘de witte bloem’ genoemd. Als laatste wordt de kaas zo’n twee weken gerijpt in een vochtige en koele ruimte.

Verkrijgbaar
Camembert is in elke supermarkt of kaaswinkel te koop. Volgens de kenners zit er groot verschil in kwaliteit tussen de kazen. De camemberts in de supermarkt zijn altijd gemaakt van gepasteuriseerde melk.

Bewaren
Camembert dient koel bewaard te worden. Bij een oudere camembert sterft de schimmel af. Wanneer deze dood is, dan dient de buitenste laag eraf gesneden te worden. De rest van de kaas kan nog gegeten worden. Je kunt dit herkennen aan een wat donkere kleur en de geur van ammoniak.

Toepassing
Haal camembert ongeveer een uur voor consumptie uit de koelkast. Hierdoor kan de kaas op kamertemperatuur komen, wat belangrijk is voor het uitlopen van de binnenkant. Door de camembert kort te verwarmen in de oven wordt de kaas nog smeuïger.
Zoals gezegd is camembert lekker op een borrelplank maar ook in een gerecht. Bijvoorbeeld warm in een salade, in een ovenschotel, quiche of in combinatie met witlof of prei. De kaas smaakt ook lekker met noten en honing. Of pak het geheel in met bladerdeeg of groenten en laat de kaas helemaal zacht worden onder de grill.

Wist je dat:

  • Het smelten van de binnenkant van de kaas ook wel ‘huilen’ wordt genoemd?

Zie voor meer informatie over voedingsmiddelen ook het boek: