De voedingswaarde van chocolade

Voedingswaarde van melk, puur en extra puur chocolade per 100 gram:

Per 100 grChocolade (wit)ADH*Chocolade (melk)ADH*
kcal55227,60%54827,40%
Kj230327,42%228627,21%
Water (g)10,05%1,40,07%
Eiwit (g)6,411,43%712,50%
Koolhydraten (g)58,122,35%5220,00%
Suiker (g)58,149
Vet (g)32,646,57%34,148,71%
Verzadigd (g)2028,57%20,629,43%
E.O.V. (g)10,114,43%10,615,14%
M.O.V. (g)0,91,29%1,21,71%
Omega 6 (g)0,91,29%11,43%
Omega 3 (g)0,00%0,00%
Cholesterol (mg)2332,86%1825,71%
Vezels (g)00,00%2,88,00%
A (mg)0,088,89%0,066,67%
B1 (mg)0,087,27%0,098,18%
B2 (mg)0,4429,33%0,3523,33%
B3 (mg)0,63,75%0,53,13%
B5 (mg)0,612,00%0,479,40%
B6 (mg)0,064,00%0,0412,73%
B11 / Foliumzuur  (ug)7,42,47%13,34,43%
B12 (ug)0,00%0,00%
C (mg)11,33%11,33%
D (ug)0,00%0,00%
E (mg)1,212,00%1,212,00%
Vitamine K (ug)9,17,58%5,74,75%
Natrium (mg)11611,60%707,00%
Kalium (mg)40911,69%40411,54%
Calcium (mg)26026,00%16216,20%
Fosfor (mg)28035,00%20525,63%
IJzer (mg)0,22,50%3,240,00%
Jodium (ug)53,33%1,10,73%
Magnesium (mg)289,33%5016,67%
Koper (mg)0,044,44%0,2325,56%
Selenium (ug)59,09%23,64%
Zink (mg)16,67%1,17,33%

Bron: Nevo, USDA, Pubmed, CNF
* Aanbevolen dagelijkse hoeveelheid

 

Per 100 grChocolade (puur)ADH*Chocolade (extra puur)ADH*
kcal53126,55%48624,30%
Kj220926,30%200423,86%
Water (g)1,20,06%2,10,11%
Eiwit (g)6,511,61%58,93%
Koolhydraten (g)46,717,96%3,31,27%
Suiker (g)41,70,9
Vet (g)33,748,14%36,552,14%
Verzadigd (g)20,429,14%2231,43%
E.O.V. (g)10,715,29%11,616,57%
M.O.V. (g)2,13,00%1,31,86%
Omega 6 (g)11,43%1,21,71%
Omega 3 (g)0,10,14%0,10,14%
Cholesterol (mg)3,14,43%11,43%
Vezels (g)7,220,57%9,527,14%
A (mg)0,0091,00%0,0091,00%
B1 (mg)0,076,36%0,076,36%
B2 (mg)0,096,00%0,096,00%
B3 (mg)0,85,00%0,85,00%
B5 (mg)0,295,80%0,418,20%
B6 (mg)0,0181,20%0,0181,20%
B11 / Foliumzuur  (ug)155,00%155,00%
B12 (ug)0,00%0,00%
C (mg)11,33%11,33%
D (ug)0,00%0,00%
E (mg)1,313,00%1,313,00%
Vitamine K (ug)8,16,75%7,36,08%
Natrium (mg)101,00%505,00%
Kalium (mg)40011,43%40011,43%
Calcium (mg)505,00%15015,00%
Fosfor (mg)15018,75%15018,75%
IJzer (mg)3,240,00%3,240,00%
Jodium (ug)1,30,87%1,30,87%
Magnesium (mg)8929,67%8929,67%
Koper (mg)1,1122,22%1,1122,22%
Selenium (ug)11,82%11,82%
Zink (mg)1,38,67%1,38,67%

Bron: Nevo, USDA, Pubmed, CNF
* Aanbevolen dagelijkse hoeveelheid

Over chocolade
Chocolade is een zeer bekende zoetwaren en geliefd als lekkernij over de gehele wereld. Het is een mengsel van cacaoboter, cacaomassa en suiker. De volgorde van deze drie ingrediënten bepaalt voort een groot deel de soort en kwaliteit van de chocolade. Tijdens de bewerking van cacaobonen wordt cacao opgesplitst in cacaoboter en cacaopoeder en andere droge vetvrije cacaobestanddelen. Daarna worden de verschillende bestanddelen in wisselende samenstellingen verwerkt.

Soorten
Chocolade is verkrijgbaar in wit, melk, puur en extra puur. Pure chocolade heeft een minimum cacaogehalte van 35% en melkchocolade 25%. Aan melkchocolade worden daarnaast melkbestanddelen toegevoegd, waardoor de chocolade een lichtere kleur krijgt. Witte chocolade bevat helemaal geen cacao, maar minimaal 20% cacaoboter. Pure chocolade met een hoog cacaogehalte (van meer dan 72%) verdient de voorkeur vanwege het feit dat hier de minste suiker in zit. Chocolade met een cacaogehalte van meer dan 72% wordt ook wel bittere chocolade genoemd.

Dutched cacao
Cacao mengt slecht met water en smaakt bitter. De Nederlander Coenraad van Houten heeft daarom begin 19e eeuw een chemisch proces uitgevonden dat vandaag de dag op bijna alle chocolade wordt toegepast (1). Het proces noemt men wereldwijd Dutching, omdat het in Nederland is uitgevonden. We spreken ook wel van alkaliseren. Het wil zeggen dat cacaobonen deels worden ontdaan van hun vet en vervolgens worden behandeld met een basische stof (2). Door deze behandeling wordt de zuurgraad van de cacao verhoogd, de oplosbaarheid verhoogd, de kleur donkerder en de smaak zachter. Ondertussen verdwijnt tot wel 90% van de polyfenolen (3)! Dutched chocolade kunnen we dus beter in de winkel laten liggen. Het komt erop neer dat rauwe chocolade de betere keuze is. Dit staat meestal op de verpakking vermeld als RAW. Soms kan ook niet-rauwe chocolade niet zijn behandeld. Het beste kun je hiervoor de fabrikant benaderen. Zo is de biologische cacao van Vivani volgens hun site niet gealkaliseerd (4).

Verkrijgbaar
Chocolade is te koop in repen maar wordt ook verwerkt in andere voedingswaren zoals bonbons, snoepgoed, koek, taart en ijs. Bij de meeste chocolade die wordt verkocht zijn de cacaobonen verhit geweest. Er bestaat ook rauwe chocolade. In deze variant zijn er meer voedingstoffen bewaard gebleven. Let bij de aankoop van chocolade op een keurmerk. Hiermee zijn de cacaoboeren verzekerd van een eerlijk loon. Daarnaast verdient biologische chocolade de absolute voorkeur.

Toepassing
Chocolade kent vele toepassingen. Omdat het zowel in vaste vorm gegeten kan worden maar ook vloeibaar is experiment menig (hobby)kok ermee. Chocolade kan zowel met zoete- als hartige ingrediënten gecombineerd worden. Dat maakt dit snoepgoed extra veelzijdig. Een goede kwaliteit pure chocolade kan met een gerust hart af en toe genuttigd worden. Verbrokkel een stukje over de ontbijtgranen, smelt de chocolade en doop er fruit in of eet het gewoon uit het vuistje met een handje noten.

Zie voor meer informatie over voedingsmiddelen ook het boek: